História
Z dejín našej MO SRZ
Po skončení 2.svetovej vojny
sa proces obnovy netýka len hospodárskej, ale aj spoločenskej oblasti. Nariadením SNR boli v roku 1945 rozpustené všetky spolky, teda aj Podtatranský rybársky spolok. V r. 1946 všetky rozpustené rybárske spolky si mohli podať žiadosti o nové zariadenie. Prvým predsedom novozriadeného spolku bol p. Ján Dérer, podpredsedom p. Imrich Haas a tajomníkom p. Ferdinand Benkovič. Boli zvolení na ustanovujúcom valnom zhromaždení 30.apríla 1946. Tento dátum je vznikom súčasnej MO SRZ v Liptovskom Hrádku. V r.1951 bol Podtatranský rybársky spolok premenovaný na Ľudový rybársky spolok. Predsedom sa stal p. Jozef Lehotský, podpredsedovia p. Trnovský a p. Hodro , tajomníkom riaditeľ Vyššej lesníckej školy p. Ján Kováč, pokladníkom p. Pagáč, prednosta hrádockej železničnej stanice, revízor p. Neubauer. Po prvýkrát boli stanovené zásady pre rybolov na vodách spolku. Na Váhu sa mohlo loviť 1x do týždňa, na Belej 2x, bol stanovený maximálny počet ulovených rýb, začiatok a koniec rybárskej sezóny , denná doba lovu.
Vynikajúca spolupráca bola s ďalšími rybárskymi organizáciami v Liptove pôsobiacimi v Lipt. Mikuláši a Ružomberku. Napr. Mikuláš v rámci výpomoci na zarybňovanie revírov, dodal v tomto období Hrádku 60 000ks pstruhovej mlade, Ružomberok 25 000ks pstruhovej a 50 000ks mlade lipňovej. Vyčistil sa rybník pod Skalkou, opravilo rybochovné zariadenie v parku lesníckej školy (u ž nefunguje). Napr. v r. 1955 liaheň vyprodukovala 160 000ks násady pstruha potočného , 20 000ks pstruha dúhového , 240 000ks lipňa. Hospodármi v tomto období boli p. Štecko , p. Antoška, p. Benkovič. Spolok má v tomto čase 113 členov.
V r. 1958
bola veľká povodeň – najviac bola postihnutá Račková. V r. 1961 je zo strany lesníckej školy vypovedaná zmluva o nájme za liaheň rýb v dôsledku technickej a botanickej úpravy parku. Obraz o kvalite vody v tom čase na revíroch obhospodarovaných hrádockými rybármi si môžeme urobiť na základe výsledkov celoštátnej súťaže o výlov na export. V r.1962 sa vylovilo 69,5 kg rakov, a organizácia sa umiestnila na 1.mieste v kraji a na 3. mieste v rámci Slovenska. O rok neskoršie sa vylovilo 94 kg rakov. V Dovalovci a v potôčikoch na Mostkoch nad Pribylinou sa nimi len tak hemžilo. Dnes tvoria raky stálu populáciu len v chovnom revíri Dovalovec.
V r. 1964
veľká voda zmarila úsilie hrádockých rybárov o rekonštrukciu rybníkov na Maši. Ďalšie pokusy rybárov o výstavbu rybníkov na Maši definitívne ukončilo negatívne stanovisko Pamiatkového ústavu. Aj pokus o vybudovanie rybníkov v Lipt. Petre v r.1970 bol zastavený pre výstavbu diaľnice.
V r. 1965
bol založený krúžok mladých rybárov, viedli ho p. Marian Hubka a p. Ľudovít Kurpas st. (od r. 1982 až do r. 2002 aj predseda MO SRZ LH).V r. 1967 bol vytvorený krúžok výrobcov umelých mušiek. Navštevovalo ho 18 členov, viedli ho p. Ján Lehotský, p. Ľudovít Kurpas st., p. Ján Bajtoš, p. Rudo Rukavica a p. Ing. Bohuslav Jurík. V r. 1969 v dôsledku organizačných zmien zmenil sa aj názov organizácie na dodnes platný Slovenský rybársky zväz, Miestna organizácia Liptovský Hrádok.
Výrazný rozvoj pretekárskej činnosti nastal po r, 1979. Športovo –technickú komisiu viedol p. Vlkolinský a jej členmi boli p. Gustáv Erhardt, p. Pavel Kováč, p. Viliam Druska, p. Valér Brejcha. O pozdvihnutie práce s mládežou sa zaslúžili p. Ondrej Halahija a p. Jozef Štepita.
V love rýb udicou na umelú mušku sú Hrádočania špecialisti. Mená Vlkolinský, Gera, Halahija, Kornokovič, Jozef a Braňo Lehotský, Kurpas, Fógel, Kalata, Krakovský, Žiška , vzbudzovali oprávnený rešpekt. Nehovoriac už o tých, ktorí reprezentovali Slovensko na majstrovstvách sveta: v r.1986 a 1987 Ján Šebestyen, r.1995 až 2008 ing.J.Trnka, J.Bartko a v r. 2003 Vladimír Surovček.
V pamäti hrádockých rybárov s vďakou zostáva aj bývalý dlhoročný predseda MO p. Pavol Peresta ( 1974 – 1982) a najmä p. Pavol Kováč, ktorý dlhé roky pracoval ako hospodár a má leví podiel na súčasnej úrovni rybárskej organizácie v Lipt.Hrádku. Ako jej predseda nás opustil po tragickej autonehode v r. 2003.
Do marca r.2018
viedli organizáciu predseda p. Ing. Stanislav Jančuška, podpredseda p. Ing. Ján Kubek, tajomník p. Vlastimil Martan/Dezider Šagát a hospodár p. Ľubomír Krakovský, ktorí vykonali veľa kvalitnej práce pri riadení MO SRZ Liptovský Hrádok a starostlivosti o naše revíry.
Od marca 2018 sa po voľbách výbor skoro úplne obmenil a predsedom sa stal p. Ing. Ľudevít Kurpas ml., podpredsedom p. Ing. Peter Pajerchin, tajomníkom p. Ing. Richard Brodský a ryb. hospodárom p. Tomáš Messerschmidt. Tento výbor s počtom 11 členov zmodernizoval činnosť organizácie, založil komunikáciu na elektronickej forme, zmenil prístup hospodárenia na revíroch a ako jeden z prvých spustil objednávku rybárskych cenín cez webovú stránku.
V roku 2022 sa po voľbách výbor zmenšil na 9 členov a predsedom sa stal p. Vlastimil Kočí, podpredsedom p. Ing. Richard Brodský, tajomníkom p. Michal Kovalčík a hospodárom zostáva p. Tomáš Messerschmidt.